סיור מודרך המיטב של ורשה בתחבורה ציבורית – ימי שבת בלבד.

נתחיל את הסיור ונבקר בנקודות הבאות
לרשותכם גם מפה אינטראקטיבית בסוף הדף.
נצא מלובי מלון נובוטל מרכז ונעלה על חשמלית בדרכנו לנקודת התחלת סיור מודרך המיטב של ורשה בתחבורה ציבורית. בחשמלית, תוכלו להתרשם ולהתחכך באוכלוסיה המקומית, שמשתמשת הרבה בתחבורה הציבורית המאד מפותחת (חשמליות, אוטובוסים, מטרו, רכבות עיירוניות ובין עירוניות).
כל ה4 נקודות הבאות נמצאות ביחד ממבט של 360 מעלות:
1.פארק וארמון קרצ’ינסקי הנקודה הראשונה שנעבור דרכה היא פארק קראצ’ינסקי ונוכל להתרשם מארמון קראצ’ינסקי המפואר שמשמש היום כחלק מהספרייה הלאומית של פולין. הארמון שאתם רואים נהרס פעמיים ונבנה מחדש. בפעם האחרונה, לאחר מלחמת העולם ה וו, מכיוון שהופצץ על ידי הגרמנים.
2. האנדרטה לזכר המרד הפולני לא הרבה ישראלים יודעים, אבל באוגוסט 1944 פרץ מרד גדול בוורשה נגד הצורר הנאצי שקיבל השראה מהמרד היהודי בגטו ורשה שנערך 19.4.43-15.5.43.נוכל להתרשם מהאנדרטה הגדולה שעשויה ברונזה, ולשוחח על כמה מאפיינים נסתרים באנדרטה, שהם בעלי משמעויות שונות של המרד. בצד על הקיר נראה את הסמל ל המרד הוורשאי שנראה כמו עוגן ומורכב מהאותיות P ו W. המרד בסופו של דבר הוכנע ע”י הגרמנים במחיר כבד של מעל ל 200,000 אבדות.
3.בית המשפט העליון נוכל להתרשם ממבנה ירוק חדש ומודרני, שבנוי משתי אותיות “ר” מחוברות ומהסמלים של המאזניים שמקשטים את כותרות העמודים שניצבים בו. זהו כמובן בית המשפט העליון של פולין (מאזניים מסמלים צדק).
4. הכנסייה הצבאית הראשית של פולין אז אכן מדובר במדינה קתולית, והדת הנוצרית הקתולת מהווה חלק חשוב ביותר מחיי התושבים. לצבא יש כנסיה צבאית ראשית והנה היא לפניכם. כאשר כל שנה נערך הטקס לזכר המרד הוורשאי. חיילים יוצאים במסדר מהכנסיה וצועדים לרחבת האנדרטה (כיכר קראצ’ינסקי), וטקס צבאי נערך לזכר המרד. המעניין הוא שלכנסיה קוראים סטלה מאריס (מוכר בוודאי לחלק מכם).
5. קיר המוות בקיר שאנחנו נמצאים מולו ומלא חורים של קליעים, הוא למעשה קיר שבו ירו למוות בפולנים בזמן המרד הוורשאי. יש עוד כ 2-3 קירות אותנטים ברחבי ורשה של קירות מוות דומים, אבל לוחיות זכרון שמזכירים את הטווח שנערך במרד הוורשאי, יש עוד כ 200 שפזורים ברחבי העיר ובעיקר באזור העיר העתיקה מכיוון שרוב הלחימה נערכה באזור הזה.
6. נביט על מוזיאון הכימיה הקרוי על שמה של מאדאם (מארי) קירי. נשוחח על פעילותה וזכייתה בשני פרסי נובל בפיזיקה ובכימיה. הרבה חושבים שהיא הייתה צרפתיה מכיוון שקיבלה את התואר מאדם. האמת היא, שמארי קירי נולדה בוורשה והבית שבו התגוררה לפני שעזבה לפאריס , נמצא לפניכם ומשמש היום כמוזיאון לכימיה.
7. תבליט של העיר העתיקה נתבונן על התבליט וננסה לדמיין איך עיר עתיקה בתקופת ימי הביניים נראתה. היכן ארמון המלך? היכן הכנסיה (חלק אינטגרלי של כל עיר עתיקה בפולין הקתולית)? איפה כיכר השוק? נשוחח על החומות והבניינים ששוחזרו לאחר המלחמה.
8. שער הברביקן הכניסה לעיר העתיקה נסתכל על השער המשוחזר של הכניסה לעיר העתיקה. נביט על חרכי הירי ועל הצורה המעוגלת של הצריחים. מדוע הם מעוגלים ומה הרעיון הלוגי מאחורי זה? מתי החומה והשער שוחזרו. כל זה בסיור המיטב של ורשה בתחבורה ציבורית.
9. נכנס לעיר העתיקה ונבקר בכיכר השוק של העיר העתיקה נדבר על הארכיטקטורה, על רוחב החלונות והאם יש לזה משמעות שכמעט לכל בניין יש 3 חלונות רוחב. נביט על בת הים (הסירני) סמל של העיר ורשה ואספר לכם את האגדה עליה ומדוע היא נבחרה ליהיות הסמל של ורשה. מה תושבי העיר עשו בשעות מצור וכיצד הגיעה אפקת המים אל העיר כאשר צבאות זרים ניסו לכבוש אותה. מי בנה את העיר העתיקה וערים עתיקות אחרות ברחבי פולין ומתי הוכרזה בכלל כעיר. נלך להתרשם מתמונות של העיר העתיקה ורשה מיד לאחר המלחמה, ואת החורבן שהשאירו הגרמנים אחריהם.
10. נשקיף על נהר הוויסלה בוורשה ונשוחח בסיור המיטב של ורשה על הנהר. היכן מקורו, אורכו, עומקו ואיזה ערים גדולות נהר הוויסלה חוצה והיכן הוא נשפך לים. נביט על הרובע המזרחי של העיר, רובע פראגה ואספר לכם על השוני בין שני חלקי העיר. מה מקור השם פראגה והאם רובע פראגה תמיד היה שייך לעיר ורשה? כמה גשרים חוצים את הנהר? ומה משמש הבניין המרשים שאנחנו צופים עליו עכשיו. האם יש חופי רחצה בוורשה ואנשים נכנסים לנהר? מה עומד מאחורי שדרת העצים שבגדה המזרחית והסיפור המעניין של אותו מקום. נזכיר את הקתדרלה של רובע פראגה ונוכל להבחין בצריחים הירוקים שלה.
11. בהמשך הסיור הפולני בוורשה, נשוטט בסמטאות העיר העתיקה של ורשה , נראה את הקתדרלה של העיר העתיקה והזחל של הרכב הגרמני שנשרף והושאר למזכרת.
12. ארמון המלך ופסל זיגמונד ה 3  הארמון משוחזר כי הופצץ בזמן מלחמת העולם ה וו. נספר לכם מתי הוא שוחזר ולמה הוא משמש היום. מי הוא זיגמונט ה III ומה תפקידו בכך שוורשה קיבלה את התואר עיר הבירה של פולין במקום קרקוב. באיזה שנים פולין חוותה את שנות הזוהר שלה ופרחה כמעצמה אירופאית בעקבות האיחוד שלה עם ממלכה אחרת. עם איזה ממלכה היא אוחדה, איך זה קרה ומדוע? ומתי תקופת הגן עדן הזאת הופסקה.
13. נלך לאורך דרך המלך ורשה. לאחר הפסקת קפה הקצרה, נמשיך את הסיור הפולני שלנו ונלך על דרך המלך. נרגיש כמו מלכים לרגע קצר ונסביר מדוע הרחוב הזה שמוקף מכל צדדיו בבתי קפה, מסעדות וברים ומשמש כיום כמדרחוב שוקק חיים בעיקר בימי הקיץ ונקרא דרך המלך. נחלוף בצמוד לפסלו של אדם מישקוויץ’ המשורר הלאומי של פולין ונשוחח עליו. האם היו לו שורשים יהודים ומדוע נאלץ לגלות מפולין.
14. ארמון נשיא פולין לפני שנעלה על אוטובוס בדרכנו לפארק ווז’נקי, החלק השני בסיור הפולני שלנו בתחבורה ציבורית (פארק המלחין שופן או פארק הסנאים – איך שהישראלים מכנים אותו). נתרשם מארמון הנשיאות המכהן של פולין וצמוד אליו אחד ממלונות היוקרה של ורשה מלון בריסטול שהוקם בשנת 1901 .
15. אז הגיע הזמן לעלות שוב על תחבורה ציבורית והפעם אוטובוס, שייקח אותנו לפארק ווז’נקי לראות את פסל המלחין שופן. נרד מהאוטובוס ונכנס לפארק הגדול ביותר בוורשה. בוורשה יש יותר מ80 גנים ופארקים שמשמשים ריאה ירוקה של העיר והמוני תושבים מבלים בהם בעיקר בתקופה החמה. אז ”על האש” לא תראו במדשאות וגם לא תשמעו מוזיקה מזרחית או אלקטרונית כי פשוט אסור. אבל תוכלו לחוות את השקט והנחת של אנשים רגועים מאכילים ברווזים או סנאים, מטיילים להנאתם בשבילי הפארק ויושבים על הספסלים הרבים שמפוזרים, אוכלים גלידה ועושים ספורט. בפארק ווז’נקי אין להכניס כלבים וגם הכניסה עם אופניים אסורה בהחלט. נעמוד ברחבה של הפסל המפורסם ביותר בעולם של המלחין פרדריק שופן ונשוחח על אלמנטים מסויימים בפסל עצמו. מי היה פרדריק שופן ומדוע היה כלכך מפורסם. מדוע גלה לפריז צרפת ומהן הסיבות לעזיבתו את מקום לידתו פולין. היכן נולד ומתי כבר הופיע אל מול קהל.
בתקופת הקיץ בימי א’ נערכים פעמים בשעות 12:00 ו 16:00 (במידה ולא יורד גשם), קונצרטים עם נגן פסנתר שמנגן יצירות של המלחין הדגול. המונים מגיעים לרחבה, יושבים על הספסלים שפזורים מול הפסל, מביאים כסאות ים ופורשים שמיכות ומאזינים בדממה ליצירות של המלחין.
16. פארק ווז’נקי וארמון הקיץ של המלך- הארמון על המים. נרד באחד מהשבילים הרבים של פארק הסנאים ונשוחח על הפארק. גודלו, ההיסטוריה שלו, מתי הוקם ואת מי הוא שימש. אם יהיה לנו מזל ותשמרו על שקט, תוכלו לראות סנאים ג’ינגי’ם (לא שחורים כמו ארה”ב), ברווזים, טווסים, ברבורים ,דגי שפמנון וקרפיונים ששוחים להנאתם באגם הגדול, המקום עליו נבנה ארמון המלך על המים. נשוחח על הארמון ומה הוא משמש היום ומדוע הוא לא נהרס ונחרב במלחמה, כמו כמעט כל המבנים שהיו בפארק ורוב הארמוות שהיו בוורשה שלפני המלחמה. נקיף את הארמון ונגיע ל 2 נקודות תצפית יפות ומרשימות, שם תוכלו לצלם את ההשתקפות של הארמון על המים.
הסתיים הסיור שלנו המיטב של ורשה בתחבורה ציבורית. נעלה על האוטובוס בדרכנו למרכז העיר ושם נתפזר.
במהלך כל הסיור הפולני בוורשה תקבלו הסברים על ורשה היום ובזמן המלחמה. נושאים נוספים שנשוחח עליהם אנטישמיות, כלכלה, נדל”ן ומהגרים.
בסיור הזה הולכים הרבה ברגל אבל בנחת כ 3.5 ק”מ.
מחיר סיור לאדם 60 זלוטי + 15 זלוטי כרטיס יומי לתחבורה ציבורית (ניתן לרכוש לבד או אצל המדריכ/ה)
הסיור לוקח 4 שעות
guy-1

    צור קשר