סיור טעימות קולינרי

בסיור הטעימות הקולינרי שלנו בעברית, נלמד, נטעם ונשוחח, על מיטב האוכל הפולני.

אז קודם כל הסירו חשש מליבכם, לא מדובר באוכל פולני יהודי כמו רגל קרושה (בפולנית אומרים Galaretka z kurczaka) ו גפילטע פיש. בסיור הזה נכיר לכם את המטבח המסורתי ונופתע מהמטבח הפולני החדש.

האוכל הפולני הוא מאד טעים, שמן ומתוק (מזג האוויר גם קר, והגוף צריך אוכל שמן כדי להתחמם). האוכל הפולני מטובל עם תבלינים (למרות מה שאתם חושבים!) ובשעת הבישול מעלה ניחוחות. לפעמים, ובטח תופתעו לשמוע, אפילו חריף (להזכיר לכם את החזרת – בפולין זה לבן ונקראChrzan   וניתן לקנות בכל מכולת וסופרמרקט). אמנם המטבח הפולני מתבסס על חזיר ושומן החזיר, אבל יש עוד הרבה מאכלים ומטעמים והפולנים יכולים רק להתגאות בהם. חלק מהמאכלים הללו כמובן שנכיר לכם בסיור טעימות הקולינרי שלנו בוורשה.

נשוחח על תרבות האוכל הפולני לאורך ההיסטוריה. התקופה הקומוניסטית לדוגמא, שלא היה כמעט כלום בחנויות לקנות (לפעמים תור מ4 בבוקר לאורך כ 50 מטר מחוץ לחנות, כדי לקנות תפוז או שוקולד) מדוע זה קרה, לא הייתה חקלאות בתקופה הזאת? איזה סוג מסעדות נפתחו בתקופה הקומוניסטית כתוצאה מהמחסור? והאם המסעדות הללו נעלמו מהנוף הפולני? נספר לכם אפילו בדיחה מאחד הסרטים הפולנים בשחור לבן שהיה פופולרי בעבר וצחקו על התקופה הזאת. בנוסף בסיור טעימות הקולינרי נספר לכם מה קורה עכשיו, בעת הנוכחית במטבח הפולני? ועל השינויים שניתן להבחין בתרבות האוכל הפולני בשנים האחרונות. איך פולין והערים הגדולות בה ובעיקר ורשה, הופכת להיות בירה קולינרית אירופאית, ומעל ל 4000 מסעדות כבר קיימות פה ועוד ועוד חדשות נפתחות.

נתחיל את הסיור בחנות הסוכריות המפורסמת מנופקטורה ונוכל להתרשם ולראות live את תהליך הייצור של הסוכריות ולטעום כמה הם טעימות ויפות. מי שרוצה מוזמן כמובן לקנות מזכרת או סוכריות כמתנה.

בסיור טעימות הקולינרי שלנו נכנס לאחד מברי הוודקה שנפתחים בזמן האחרון ונשוחח על המשמעות של הוודקה בתרבות הפולנית. נתפלא מהמגוון הרב של הוודקות והטעמים השונים שלהם. מה הכי פופולרי? וודקה תפוחי אדמה, שעורה.. כמובן שלא נעזוב את המקום ללא שוט וודקה נקי או באחד הטעמים. Nazdrowia  נזדרוביה (לבריאות נברך) .

נתקדם בסיור בעברית לאורך רחוב Nowy Świat  ,אחד הרחובות המפורסמים בורשה שמשמש כמדרחוב ורק תחבורה ציבורית או רכבי חירום נוסעים בו. (ימי א' גם אסור לתחבורה ציבורית). לרחוב קוראים דרך המלך והיא מחברת בין ארמון המלך בעיר העתיקה (ארמון המלך זיגמונט) והארמון על המים בפארק ווז'נקי. בנוסף גם מתחבר בהמשך לארמון המפואר של ווילנוב ברובע ווילנוב. לאורך הרחוב, מסעדות, בתי קפה וחנויות גלידה ומזכרות.

נכנס במהלך הסיור הקולינרי לבר חלבי Bar Mleczna אחד הוותיקים ששרדו מאז התקופה הקומוניסטית ומשמש היום כמו בית תמחוי לאנשים עניים. נריח את הריח של הקוסמת והפירה שדבק בקירות לאורך השנים. נספר מדוע נפתחו בשנות ה 80 מסעדות רבות כאלו ומה הם מכרו. האם המסעדות פועלים הללו נעלמו מהנוף הקולינרי בפולין או שיש רטרו והמסעדות הללו פופולריות?

ועכשיו סוף סוף קצת אוכל. בסיור טעימות הקולינרי שלנו בעברית נכנס למסעדה אותנטית פולנית שמגישה אוכל פולני מסורתי. נשב לאורך השולחנות והמדריכ/ה בעברית יזמינו לכם כמה סוגים של פירוגי (קרפלאך) עם מילואים שונים. המפורסם ביותר כמובן זה פירוגי בשר / רוסי (תפוחי אדמה וגבינה)/ כרוב ופטריות. קיום כמובן ניתן למצוא עם תרד/קוסמת/פירוגי מתוק עם אוכמניות וגבינה מתוקה. נזמין לכם קופטקה, בצקונים שעשויים מקמח תפוחי אדמה. נשתה לנו יין חם או קומפוט שזיפים (כמו שהסבתא הפולניה הכינה).

במהלך סיור הטעימות הקולינרי בורשה בעברית נדבר על איך מכינים פירוגי, קופטקה ומאכלים מסורתיים פולנים אחרים.

לקינוח כמובן נזמין לכם לטעום או במסעדה או במאפיה מיוחדת עם עובדים בעלי לקויות את עוגת הסרניק, עוגת הגבינה המיוחדת של פולין או את עוגת השרלוטה, עוגת התפוחים הידועה של פולין או עוגת פרג מאק בפולנית (שלושת העוגות המפורסמות ביותר בפולין).

אנחנו נטעם גם סופגניות טריות שנאפות על המקום באחת ממאפיות הסופגניות המפורסמות ביותר בורשה. נוכל להתפעל ממגוון המילואים שלהם ולספר שהפולנים אוכלים כל השנה סופגניות ולא רק בחנוכה?

בהמשך הסיור טעימות הקולינרי, נלך לאורך דרך המלך ונראה את פסל המדען קופרניקוס יליד העיר טורון בפולין (עיר יפיפיה, ממציאת עוגיות הדובשנית מי שמכיר). נוכל להתרשם גם מהכנסיה ששם קבור הלב של המלחין המפורסם יליד פולין שופיין. נספר מדוע רק ליבו קבור שם בקיר הכנסיה.

נק' האחרונה תהיה בית קפה עם פרלינים מפתיעים ושוקולדים. זה סניף חב' Wawel  אחת משתי חברות שהיו פעם חברה אחת והתפרקו לשתי חברות קיום. Wedel ו Wawel

הסיור לוקח 2.5 שעות וכולל לפחות 6 טעימות מיוחדות ומפגש עם מוסדות קולינרים ורשאים.

Aleje Jerozolimskie 28 פינת רחוב Nowy Świat

מצורף מפה

https://www.google.pl/maps/place/Aleje+Jerozolimskie/@52.231271,21.0160524,17z/data=!4m5!3m4!1s0x471935a99eae5e57:0x67aff6f90336938!8m2!3d52.1947951!4d20.9262445

מחיר סיור לאדם:

* יש עדיפות בהרשמה לקליינטים שנרשמו לאחד מהסיורים האחרים שלנו והם גם זוכים למחיר מופחת של 80 זלוטי במקום 100.

* אבקש לציין שמדובר בטעימות ולא סטייקים וצדפות (אני מבקש לציין זאת כדי שלא יהיו ציפיות יתר)!!!

* מחיר רגיל 100 זלוטי, הרשמה על בסיס מקום פנוי.

* ילדים עד גיל 14 בלבד 60 זלוטי

 

    צור קשר