סיור מודרך יהודי בגטו ורשה

נתחיל את הסיור היהודי בגטו ורשה ונבקר בנקודות הבאות :

לרשותכם גם מפה אינטראקטיבית בסוף הדף.

1. אנדרטת רפפורט לשואה והגבורה. נבנתה על ידי נתן רפפורט יליד העיר ורשה 1911. האנדרטה נחנכה ב 19.4.1948, בדיוק 5 שנים ליום השנה לפרוץ המרד היהודי בגטו ורשה, היא האנדרטה השניה שנבנתה. האנדרטה הראשונה בסמוך לה, נחנכה ב 1946 מיד לאחר המלחמה ונקראת “בראשית”.

2. רחבת האנדרטה היא המקום הטוב ביותר להתחיל את ההדרכה שלנו בגטו ורשה. זה המקום בו נערכים הטקסים של משלחות הנוער שלנו שמגיע מהארץ לטיול שואה. שם גם נערכים הטקסים של משלחות ממשלתיות, חברות פרטיות משלחות עדים במדים של צבא הגנה לישראל. גם הטקס הממלכתי השנתי לזכר המרד היהודי על ידי ממשלת פולין, נערך ברחבה.

3. המוזיאון לתולדות יהדות פולין “פולין” (מבחוץ). אני מדריך רשמי של המוזיאון לתולדות יהדות פולין ובעל רישיון הדרכת קבוצות במוזיאון (בימי ה’ עושה סיור משולב יהודי והמוזיאון לתולדות יהדות פולין ניתן בתאום מראש להצטרף להדרכה רק לחלק של המוזיאון). היוזמה למוזיאון הגיע כבר לפני 20 שנה אבל הוא נפתח רשמית לפני כמה שנים בודדות. המוזיאון מספר סיפור של 1000 שנות יהדות פולין, הקהילה הגדולה ביותר בעולם עד סוף המאה ה19 תחילת מאה ה20.יש במוזיאון 9 גלריות, אבל רק אחת, הגדולה ביותר מספרת על השואה ומלחמת העולם השניה (מנקודת מבט של גטו ורשה). כל שאר הגלריות מספרות סיפור של 1000 שנות יהדות בפולין. מתי ולמה הגיעו ראשוני היהודים לפולין? מי מה הם התפרנסו? איך קיבלו אותם השליטים? למה הם נשארו בפולין? היוזמה להקמת המוזיאון והתקציבים מאיפה הגיעו? וכמובן שאספר לכם בסיור בגטו וורשה על הארכיטקטורה המיוחדת של המוזיאון מבפנים ומבחוץ.

4. בהמשך הסיור בגטו וורשה, נלך לאורך דרך הגבורה (רחוב זמנהוף ממציא שפת האספרנטו). נעצור ליד אבני גרניט לאורך דרך הגיבורים, שמנציחים אנשים מסוימים או ארגונים מסוימים שהיה להם משמעות בתקופת הגטו שפעל בשנים 1940-1943. בין האבנים שנזכיר עמנואל רינגלבלום (יש רחובות על שמו בארץ),שמואל זיגלבוים (נציג היהודים בממשלה הפולנית הגולה בלונדון), מרדכי אנילביץ’ מנהיג ארגון איל (ארגון יהודי לוחם), מנהיג המחתרת היהודית בגטו ורשה ומרד גטו ורשה, האבן להנצחת ארגון הז’יגוטה (ארגון שהציל יהודים בזמן
המלחמה).

5. נקודה הבאה בהדרכה בסיור היהודי בגטו ורשה, המקום שהיה הבונקר של מרדכי אנילביץ’. נשמע את סיפור המרד והגבורה שנערך ב 19.4-15.5.1943 איך הם נלחמו, מה היו כלי הנשק שלהם? מס’ הלוחמים ואיך בסופו של דבר הם הוכנעו? מי ברח ומי התאבד כדי לא להיתפס בידי הנאצים המרצחים.

6. נתבונן על חומת גטו ורשה ומה נשאר ממנה, למה היא כלכך נמוכה? האם זה היה ככה לאורך כל הגטו? מדוע לא נשאר הרבה מקומות שרואים את החומה? על כך נשמע בסיור היהודי בעברית בגטו ורשה.

7. אומשלאגפלאץ כיכר השילוחים בגרמנית. שם נשלחו יהודי ורשה והסביבה למוות, במחנה השמדה טרבלינקה. במהלך הסיור שלנו בגטו וורשה נספר כמה יהודים נשלחו למוות, מדוע בצמוד נשארו 2 בניינים ציבורים עוד מתקופת הגטו עומדים על תילם? ומה עלה בגורלו של מחנה השמדה טרבלינקה.

8. בית הקברות היהודי אוקופובה השני שקיים היום בורשה. נדבר על ההיסטוריה של בית הקברות, מתי הוא נפתח? האם הוא עוד פעיל? מס’ היהודים שקבורים שם לעומת מס’ המצבות ומדוע המספר לא זהה? וכמובן סוגי המצבות. נבקר במצבה של דר’ לודביק זמנהוף ונספר מי הוא היה, קברו של אדם צ’רניקוב ראש היודנרט בגטו ורשה. המצבה של מרק אדלמן, סגנו של מרדכי אנילביץ’. האנדרטה לזכר הלוחמים והלוחמות בגטו ורשה, המצבה של אסתר רחל קמינסקה, מנהלת תיאטרון היידיש בורשה שלפני המלחמה. המצבה של המחזאי והסופר י.ל.פרץ, האנדרטה לזכר יאנוש קורצ’אק והילדים והאנדרטה לזכר הילדים שנספו במלחמת העולם השנייה. על כל זה ועוד נשמע ונראה, בסיור היהודי שלנו בגטו ורשה.

9. בית היתומים של יאנוש קורצ’אק (מבחוץ). נספר מי היה יאנוש קורצ’אק במה עסק? האם יכול היה להציל את עצמו ואיך? מדוע בחר במוות במקום אולי בחיים. מה היה מיוחד בדמות שלו וצורת החינוך שלו, שהילדים כלכך אהבו אותו? והאם גם הפולנים עצמם העריצו את דמותו? למה משמש הבניין עצמו היום? על כל זה נשמע במהלך ההדרכה שלנו בגטו ורשה.

10. אנדרטת הגשר, שחיבר את הגטו הגדול עם הגטו הקטן. מה המשמעות של שני הגטאות? האם היו הבדלים בין הגטאות? האם שניהם שימשו כגטו בסוף המרד היהודי? נביט בתמונות אותנטיות מתקופת הגטו.

11. נסתכל על בניינים ישנים מתקופת הגטו, ונכנס לחצר אחד הבניינים הללו במהלך הסיור היהודי בגטו ורשה. נבקר בבניין המפורסם ביותר בגטו ששרד ונספר מדוע אותו בניין שרד ומי התגורר שם בתקופת הגטו? למה שימשו המרתפים של הבניין? ואיך גגות הבניינים עזרו להם בזמן המרד היהודי?

12. הנקודה האחרונה בסיור היהודי בגטו ורשה זה בית הכנסת נוז’יק.
האם הוא שרד את המלחמה או שוחזר? האם הוא פעיל היום? למי שייך בית הכנסת ומה מס’ הקהילות היום בורשה? מה עשו הנאצים ימח שמם עם בתי הכנסת ברחבי פולין ובתי הקברות.

במהלך כל הסיור היהודי בגטו ורשה תקבלו הסברים על ורשה היום ובזמן המלחמה. נושאים נוספים שנשוחח עליהם אנטישמיות,כלכלה,נדל”ן ומהגרים.

מפה אינטראקטיבית סיור בגטו ורשה

מחיר סיור לאדם 110 זלוטי +10 זלוטי כניסה לבית הקברות היהודי העתיק (משלמים בקופת בית הקברות)
הסיור לוקח 4.5 שעות

    צור קשר