סיור מודרך ברובע פראגה בורשה

פראגה הרובע המזרחי של נהר הוויסלה שחוצה את העיר ורשה. למי שלא יודע פראגה לפני שהפכה לחלק מורשה הייתה עיר עצמאית ונבלעה ע”י ורשה כמו הרבה ערים אחרות. לפני מלחמת העולם הראשונה, 50%-40% מאוכלוסיית פראגה היו יהודים.

אנחנו ניקח אתכם למסע קסום בזמן לתקופות שמחות ועצובות של חיי הקהילה היהודית בפראגה. תכירו דמויות, תשמעו סיפורים ובדיחות. תראו הרבה עצב אבל גם תקווה.

1. הדוב של פראגה אנחנו קרובים לגן החיות ולכן נחפש את הדוב ונספר את הסיפור על משפחת חסידי העולם, (מנהל גן החיות, אשתו והילד) שהצילו במהלך המלחמה 300 יהודים מגטו ורשה ועוד 100 פולנים מתנגדי שלטון כיבוש גרמני. כיצד הם עשו זאת, איך הגרמנים לא גילו זאת, איפה הם הוחבאו? האם זה היה מכסה זמני או קבוע? מדוע הגרמנים הגיעו לגן החיות ומה הם חיפשו שם?

2. נביט על 2 הקתדרלות של פראגה, הקתולית והאורתודקסית (פרבוסלבית) ונסביר את ההבדלים בין הדתות והאם הן נבנו לפני או אחרי המלחמה.

3. בהמשך הסיור ברובע פראגה בוורשה, נביט על בית הספר שם למד המחנך, הסופר והרופא מר יאנוש קורצ’אק. נספר מי היה אותה דמות ואיך ניהל במקביל שני בתי יתומים. האם הוא היה הדמות הדומיננטית בניהול בית היתומים? האם ביקר בארץ לפני המלחמה ומדוע לא נשאר בישראל? האם היה דמות פופולרית בקרב כל הפולנים או רק הקהילה היהודית? נמשיך ללכת ברחובות רובע פראגה העתיק ועוד נראה בהמשך עוד מבנה שמקושר למר יאנוש קורצ’אק. בסיור היהודי בגטו ורשה שאנחנו עורכים ברובע המערבי רואים את בית היתומים שיאנוש קורצ’אק ניהל ועדיין עומד על תילו.

4. נעמוד ליד פסל ברונזה של הלהקה. נאזין למוזיקה ומי שרוצה מוזמן לרקוד לצלילי הכליזמרים. נספר מה הייתה הלהקה ומדוע הפסל עומד באזור הזה דווקא

5. נצעד לעבר המקום שבו עמד בית הכנסת העגול היחיד שהיה בורשה. זה היה בית כנסת מקסים ומיוחד (אין הרבה בתי כנסת עגולים בעולם). במהלך הסיור ברובע פראגה, נספר מי בנה את בית הכנסת ומי הרס אותו וננסה לדמיין את יופיו.

6. נביט על הבניין שהיה התיאטרון היהודי ברובע פראגה. נספר על ידי מי נבנה, מה קרה עם הבניין לאורך ההיסטוריה ולמה הוא משמש היום.

7. נלך כמה צעדים ונגיע למקווה הטהרה בורשה בחלק המזרחי של העיר, רובע פראגה שנמצא עכשיו תחת שיפוצים. ונספר את הבדיחה על אשתו של הרב של רובע פראגה ועל המקווה.

8. נראה את השריד האחרון לשטיבל (בית תפילה יהודי קטן) בכל מחוז מזובייצקי ברובע פראגה. אני חייב להודות שלראות הוכחות בעברית של מה שהיה פעם חיים עשירים ומאושרים בוורשה ריגש אותי עד דמעות. נסביר למה הוא שימש ומדוע הוא צמוד לשוק הנפחים שעדיין משמש כשוק (אבל לא נפחים).

9 . למעוניינים (כמובן שאנחנו ממליצים) להכנס לסיור קצר עם המדריכה שלנו לתוך מוזיאון רובה פראגה (הכניסה בעלות נוספת למי שלא מעוניין ניתן לחכות בבית הקפה הצמוד ולשתות קפה/תה. במוזיאון נספר לכם את הסיפור על העיר פראגה שהפכה לחלק מורשה עם השנים. איזה אוכלוסיה התגוררה בעיר, האם פראגה מגיע מהשם של העיר פראג בצ’כיה? האם העיר נהרסה במלחמה כמי החלק המערבי של ורשה? מי היה ”המלך של פראגה”?

10. במהלך הסיור שלנו היהודי ברובע פראגה, נכנס לחצרות של הבתים היהודים ששרדו את המלחמה ונראה סימנים למזוזות. נראה מאיזה חומר בנו את המבנים בתקופה שלפני המלחמה.

11. נביט על המקום שאחוזתו של שמואל זביטקובר עמדה, נספר מי היה אותו בחור ואיך תרם לכלכלת רובע פראגה? האם תרם לקהילה היהודית ברובע להתפתח ולהתכלכל? איזה מוסדות ציבוריים המשפחה שלו בנתה לטובת הקהילה ברובע? האם הוא היה טוב או רע לקהילה או דמות במחלוקת?

12. זה הזמן לעשות הפסקת קפה או תה מתוק ביחד עם עוגת סרניק (עוגת גבינה פולנית מתוקה) או עוגת שרלוטקה (עוגת תפוחים פולנית מסורתית) ולנוח קצת. מהמטעמים הללו ועל הרבה נוספים, ניתן לטעום בסיור טעימות הקולינרי שלנו. ברובע פראגה בשנים האחרונות צמחו הרבה בתי קפה ומסעדות טובות ומעוצבות בסגנונות שונים. הרובע מתפתח ולאט לאט עובר להיות נווה צדק של ורשה. בניינים ישנים משופצים תחת המחלקה לשימור של עיריית ורשה לצד פרויקטים חדשים ובניינים מהתקופה הקומוניסטית (הרכבות). השילוב הזה של חדש, ישן והאוכלוסיה המיוחדת של הרובע (הרבה צעירים והיבסטרים לצד אוכלוסיה מזדקנת וכמובן מעמד סוציואקונומי נמוך לצד אוכלוסיה חדשה מבוססת יותר) מקנה לרובע את היופי המיוחד שלה ואת הפוטנציאל הגלום בה גם מבחינת נדל”ן.

13. ועכשיו נעלה על הרכב בדרכנו לראות את החלק האחרון בסיור ברובע פראגה בורשה ובדרך נעבור ליד הרחוב המפורסם ששם צולם הסרט הפסנתרן למי שראה ומכיר. תוכלו לבקש לרדת מהרכב כמובן ולעשות תמונות באחד הרחובות שנשארו אותנטים במראה כמו כמעט לפני המלחמה.

14. בית הקברות היהודי ברודנה ברובע פראגה. זה רק אחד מתוך שני בתי קברות ששרדו את המלחמה (זה לצערי, חלק מאד קטן ממנו). לבית הקברות הזה לא הרבה מגיעים וחבל, כי הוא מאד מיוחד והסיפור של בית הקברות ברודנה הוא יותר עתיק מבית הקברות שבדרך כלל מבקרים ברובע המערבי של העיר ”אוקופובה” כמו אצלנו בסיור היהודי בגטו ורשה. נספר מתי הוא הוקם, ואת איזה אוכלוסיה סוציואקונומי הוא שימש? לאן נעלמו כמעט כל המצבות? האם נקברו שם יהודים במלחמת העולם השנייה? האם בית הקברות עוד פעיל ומי האחרון שנקבר שם, מתי ולמה?

במהלך כל הסיור המיטב של ורשה (הסיור הקלאסי בורשה) תקבלו הסברים על ורשה היום ובזמן המלחמה. נושאים נוספים שנשוחח עליהם אנטישמיות ,כלכלה ,נדל”ן ומהגרים.

מחיר סיור קבוצתי (מינימום משתתפים 6 אנשים) לאדם 130 זלוטי + 10 זלוטי כניסה לבית הקברות היהודי העתיק ”ברודנה” (משלמים בקופת בית הקברות) +7 זלוטי אופציונלי כניסה למוזיאון רובע פראגה (מומלץ מאד). 

* סיור פרטי עד 7 משתתפים מחיר 200 יורו +כניסות
הסיור לוקח 4 שעות.

יצירת קשר

 

 

    צור קשר