סיור מודרך משולב – ורשה היהודית והמוזיאון לתולדות יהדות פולין

הסיור מתקיים רק בימי ה’ (קבוצות מעל 6 איש ניתן לתאם יום אחר אבל יש עוד עלות כרטיס למוזיאון)

נתחיל את הסיור המשולב יהודי והמוזיאון לתולדות יהדות פולין ברחוב
STAWKI 10 הגעה עצמאית ונבקר בנקודות הבאות:

לרשותכם גם מפה אינטראקטיבית בסוף הדף.

1. אומשלאגפלאץ – הסוף, הנקודה האחרונה לפני המשלוחים! נעמוד בתוך האנדרטה לזכר היהודים שנשלחו מגטו ורשה לטרבלינקה. בסיור המשולב יהודי בגטו ורשה ובמוזיאון לתולדות יהדות פולין, נספר את סיפור הגטו מתחילתו ועד סופו, בגבורה רבה. מה מיוחד בשני הבניינים שליד כיכר השילוחין ולמה משמשים היום? למה אחד מהבניינים קשור אלי אישית? מה נשאר ממחנה השמדה טרבלינקה? נתבונן על הסמל לזכר המרד הורשאי ונשוחח עליו בהמשך.

2. נצעד ברחוב אל הגבול הדרומי של גטו ורשה הגדול ונביט מה נשאר מהחומה שלו. ממה עשויה החומה? האם יש עוד מקומות שרואים את החומה האותנטית? מה היה מעבר לחומה, ומה היה פה לפני הקמת הגטו?

3. נצעד לאורך הרחוב עד לפינת רחוב זמנהוף (דרך הגיבורים) ונלך לאורכו עד למוזיאון לתולדות יהדות פולין. בדרך נתבונן באבנים גדולות עשויות גרניט המזכירות ארגונים ואנשים חשובים שפעלו בזמן גטו ורשה. האבן הראשונה של המחנך, הרופא, המנהל והסופר יאנוש קורצ’אק. נשוחח על דמותו, מדוע היה מפורסם והיכן הוא נספה. האם בית היתומים עוד פעיל ועומד? האם זה השם האמיתי שלו ?

4. בהמשך הסיור שמשלב את גטו ורשה והמוזיאון לתולדות יהדות פולין נגיע לאתר ששם עמד הבונקר של מרדכי אנילביץ’ מנהיג ארגון אי”ל, מנהיג המרד היהודי בגטו וורשה. נספר על מהלך המרד וכמה זמן נערך. מי הכניע את המרד היהודי ומה עלה בגורלו של אותו נאצי (ימך שמו). נספר איך נראו הבניינים של גטו ורשה ומה הכוונה ב ”בונקרים”.

5. האבן והאנדרטה שמנציחה את מר שמואל זיגלבוים חבר ארגון הבונד שישב בלונדון עם ממשלת פולין הגולה בזמן המלחמה. נספר את סיפור הגבורה שלו ולאיזה דמות אחרת הסיפור מתקשר. נסביר מדוע הוא קיבל גם אבן וגם אנדרטה וכמובן מה האנדרטה מתארת לנו.

6. האבן של מר עמנואל רינגלבלום שאסף במחתרת את ארכיון עונג שבת. היכן ניתן לראות את הארכיון היום, איך מצאו אותו ומה היה תוכנו? מי אסף אותו ומדוע זה נעשה במחתרת? איך עזר לנו אותו ארכיון להבין את חיי היהודים בגטו ורשה בזמן המלחמה.

7. נשוחח על האבן להנצחת ארגון ז’גוטה הארגון הפולני שהציל יהודים בזמן המלחמה (1942-1945). נספר סיפור שמקושר לארגון ונסביר מה היה הארגון הזה ועל ידי מי נתמך כלכלית. נתבונן על עץ החיים ונספר את מי הוא משמש להנציח.

8. האנדרטה המפורסמת ביותר בעולם לזכר השואה והגבורה. נספר על ידי מי נבנתה ומתי, נתבונן בשני הצדדים של האנדרטה צד השואה וצד הגבורה ונשוחח על אלמנטים שונים שמופיעים באנדרטה בכל אחד מהצדדים. נספר את סיפור תחילת הגטו כדי לסגור מעגל לפני הכניסה למוזיאון לתולדות יהדות פולין.

9. מרחבת האנדרטה לזכר השואה והגבורה נביט על הארכיטקטורה החיצונית המיוחדת של המוזיאון. נתבונן מבחוץ, בחלק הפנימי של המוזיאון ונסביר מה הרעיון מאחורי המבנה המיוחד. זאת הרחבה שטקסים לזכר המרד היהודי נערכים על ידי בני הנוער שלנו, חיילים וקצינים של צה”ל. גם הטקס הממלכתי בפולין לזכר המרד נערך ברחבה בדרך כלל עם נוכחות נשיא פולין. סיימנו את החלק הראשון שלנו בסיור המשולב יהודי בגטו ורשה והמוזיאון לתולדות יהדות פולין.

10. המוזיאון לתולדות יהדות פולין, אני מדריך מוסמך מטעם המוזיאון היהודי בורשה “פולין” והוסמכתי להדריך קבוצות במוזיאון לאחר שעברתי שני קורסים בהצלחה ונבחנתי על החומר.
*רק מדריך מוסמך של המוזיאון רשאי להדריך שם!

במהלך החלק השני של הסיור נספר לכם על 1000 שנות יהדות בפולין (בעבר הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם). מתי ולמה הגיעו היהודים לפולין, איך קיבלה אותם הכנסייה, העם הפולני ומי זה בכלל העם הפולני? האם הם סבלו מאנטישמיות? מאיזה מקצועות הם התפרנסו? האם הם היו חילוניים, דתיים? לאיזה קבוצות, ארגונים, מפלגות פוליטיות הם היו שייכים? מה הסיבות שהם עזבו (מי שהספיק לעזוב) סוף המאה ה19 תחילת המאה ה20. ומה קרה ליהודים שנשארו את זה כבר כולם יודעים.

מי העלה את היוזמה להקמת המוזיאון והתקציבים מהיכן? על הארכיטקטורה המיוחדת של המוזיאון מבפנים ומבחוץ וכמובן שגם נשוחח למי פונה המוזיאון האם רק לנו היהודים?

במהלך כל הסיור המשולב יהודי בגטו ורשה והמוזיאון לתולדות יהדות פולין, תקבלו הסברים על ורשה היום ובזמן המלחמה. נושאים נוספים שנשוחח עליהם אנטישמיות, כלכלה, נדל”ן ומהגרים.
מפה אינטראקטיבית סיור משולב
מחיר סיור לאדם 130 זלוטי,
הסיור לוקח 4.5 שעות

 

 

    צור קשר