סיור מודרך משולב עם רכב – ורשה היהודית והעיר העתיקה וסביבותיה

נתחיל את הסיור המשולב, ורשה היהודית והעיר העתיקה וסביבותיה עם רכב ונבקר בנקודות הבאות :

1. כיכר מוזיאון ”פולין”, הכיכר מול המוזיאון לתולדות יהדות פולין ביחד עם יד הזיכרון (גלעד) לזכר מרד גטו ורשה. אתם כרגע נמצאים בלב הגטו הגדול, האזור שהלוחמים והלוחמות נלחמו במרד היהודי. נשוחח על האנדרטה ולמה דווקא היא מוצבת שם. מאפיינים שונים של האנדרטה ולאיזה אנדרטה היא כמעט זהה. מתי היא נבנתה, ומי בנה אותה? מה מיוחד בכיכר מול האנדרטה ואיזה טקסים נערכים שם.

2. נביט על מוזיאון פולין, המוזיאון שמספר את הסיפור על היהודים שהגיעו לפה כבר במאה ה 10. מי הקים את המוזיאון ומי התורמים הגדולים שעזרו בהקמתו? מה עלה בגורל יוזם המוזיאון ולאיזה תפקיד הוא הגיע בשנות חייו?
איזה סיפור המוזיאון מנסה לספר לנו? והאם זה מוזיאון רגיל עם ממצאים פיזיים בתוך אקווריומים? כמה גלריות יש במוזיאון ולמה הם משמשות? האם המוזיאון היום חובה לבני הנוער הפולנים במסגרת משרד החינוך הפולני ומי מממן את המוזיאון. איזה סיפור הוא מספר ומי יצר את הארכיטקטורה המיוחדת שלו. על כל זה נשמע בסיור המשולב יהודי והעיר העתיקה וסביבותיה.

3. נתחיל לצעוד ברגל בסיור המשולב וורשה היהודית והעיר העתיקה וסביבותיה, לאורך דרך הגיבורים. נעצור ליד אבנים מסוימות שחורות שמזכירות דמויות שהיה להם נדבך בתקופת גטו ורשה. נראה את האבן לזכר היהודים שנרצחו במלחמת העולם השנייה ואת עץ החיים. האבן של יאנוש קורצ’אק. נשוחח מי הייתה דמותו ומה היה מיוחד באדם הזה. האם זה השם האמיתי שלו? האם בית היתומים היהודי שרד את המלחמה? והאם זה השם האמיתי שלו? האבן מנציחה את מנהיג המרד היהודי בגטו ורשה מרדכי אנילביץ’. נספר מי היתה דמותו ולאיזה ארגון נוער השתייך.

4. עכשיו הגענו לרחוב מילא 18 הבונקר של מרדכי אנילביץ’. נספר לכם את סיפור מרד גטו ורשה ולמה שימש הבניין בגטו לפני פרוץ הקרובות. איך נראו הבניינים בגטו ומה הכוונה כאשר אומרים ”בונקרים”. מי הגנרל האכזרי בגטו שבסופו של דבר מכניע את המרד ומה קרה כשנה לאחר מכן בעקבות מרד גטו ורשה.

5. האתר הבא בסיור המשולב ורשה היהודית והעיר העתיקה של וורשה, שארית החומה של גטו ורשה. האם יש עוד נקודות שרואים את החומה? מה ההבדלים, והאם אנחנו כרגע בתוך הגטו או מחוץ לגטו? איזה גודל שטח היה הגטו ועד לאן הוא ממשיך?

6. הנקודה האחרונה בחלק הראשון של הסיור בעברית, ורשה היהודית והעיר העתיקה היא כיכר השילוחים, הנקודה האחרונה לפני המוות של היהודים בגטו ורשה. למה הם הגיעו לשם? האם היו מודעים לאן מסילות הברזל ייקחו אותם? למה שימשו הבניינים הצמודים לכיכר השילוחין? ולמה לא נהרסו בקרבות כמו 85% מהעיר?

זה היה החלק הראשון שלנו בסיור המשולב ורשה היהודית והעיר העתיקה וסביבותיה. ועכשיו נעלה על הרכב בדרכנו אל העיר העתיקה בורשה.

7. ארבעה אתרים בנק’ אחת. כיכר קרצ’ינסקי, בית המשפט העליון של פולין, כנסיית סטלה מאריס (מוכר) ? ויד הזיכרון לזכר המרד בוורשה אוגסט 1944 המרד הורשאי. איך נראה הסמל של המרד ומה המשמעות שלו. מה מיוחד באנדרטה ומה ניתן להבחין שהוא יוצא מגדר הרגיל? האם זה הארמון האורגינלי והמפואר שפעם בנה קרצ’ינסקי, למה קרצ’ינסקי הגיע לגור בוורשה? איזה טקס נערך בכיכר ואיך זה קשור לכנסיית סטלה מאריס.

8. נצעד עכשיו לכיוון העיר העתיקה ונראה כיצד הארכיטקטורה משתנה. נראה קיר מיוחד ואותנטי ונספר למה הוא שימש. נביט על הבית שמשמש היום מוזיאון לכימיה ונספר, מעונו של איזה דמות מפורסמת הבית שימש.

9. בהמשך הסיור שלנו בחלק של ורשה הפולנית, נעצור ליד שער הכניסה לעיר העתיקה הברבקן. נדבר מתי העיר העתיקה בוורשה שוחזרה ועל ידי מי. נכנס לעיר העתיקה של ורשה ונדבר על הארכיטקטורה שלה.

10. נמשיך בסיור שלנו ברחוב הגלידות ומי שמעוניין מוזמן לטעום את הגלידה הפולנית המצוינת באחת מהחנויות. נמשיך לכיכר המרכזית של העיר העתיקה ונסתכל על בת הים, הסמל של העיר ורשה. נספור את מס’ החלונות שלרוחב הבניינים ונספר למה זה הוא מס’ החלונות. נספר איזה ערים היו לפני כן ערי הבירה של פולין ואיך לאורך ההיסטוריה זה השתנה ומדוע.

11. הנקודה הבאה בחלק השני של הסיור הקלאסי בוורשה, חנויות שמוכרות משהו מאד מיוחד. נביט ונספר במה מדובר ואיך זה נוצר? האם יש היום בפולין את המוצר הזה או שמביאים אותו קיום מחוץ לפולין? נסתכל על צילומים שלאחר המלחמה, איך העיר נראתה וננסה לזהות איפה אנחנו עומדים. נמשיך ברגל למרפסת גדולה ושם נשקיף על החלק המזרחי של העיר פראגה. נחפש חופי רחצה, נדבר על גשר המיתרים שחוצה את הנהר, על אורך הנהר והאם ספינות חוצות אותו? האם החלק המזרחי נפגע במלחמה וכמה % מהחלק המזרחי הושמד לעומת החלק המערבי שאנחנו נמצאים כרגע.

12. נלך לאורך הרחובות הצרים של העיר העתיקה עד לכיכר זיגמונט וארמון המלך. נביט על המסעדה של גסלר ונספר מי היא אותה דמות קולינרית. מתי הארמון נבנה והורחב ומדוע? האם הוא שרד את המלחמה ומה היא דרך המלך ולאן היא מובילה.

הסיור המשולב בורשה היהודית והעיר העתיקה וסביבותיה הסתיים. מי שמעוניין יכול להשאר בעיר העתיקה ולהכנס לאחד מבתי הקפה המרשימים או לאיזה מסעדה טובה לארוחת הצהריים. השאר מוזמנים לחזור בחזרה ברכב למרכז העיר ורשה

תוך כדי הסיור המשולב ורשה היהודית והעיר העתיקה וסביבותיה, נרחיב את הדברים ונספר על ורשה היום ובזמן המלחמה. נושאים נוספים שנדבר עליהם נדל”ן, כלכלה, מהגרים ואנטישמיות.

מחיר סיור לאדם 110 זלוטי
הסיור לוקח כ4.5 שעות

 

    צור קשר